معرفی همه ترمینال های مسافربری تهران

پایانه های مسافربری تهران
نویسنده: payaneh
تاریخ آخرین بروزرسانی: 1402/07/28
تاریخ انتشار: 1401/05/25
زمان مطالعه: 2 دقیقه

تهران پایتخت ایران و پرجمعیت ترین شهر آن است. به همین خاطر تردد از تهران به شهر های دیگر و برعکس، جزو پرتردد ترین مسیرهای کشور است. این تردد بالا و همچنین وسعت تهران و ترافیک درون شهری آن، نیاز به پایانه های مسافربری در نقاط مختلف تهران را به وجود آورد. به همین دلیل در طی این سال ها پایانه هایی در چهار نقطه اصلی تهران افتتاح شد تا پاسخگوی نیاز مسافران و شرکت های اتوبوس رانی باشد. برای آشنایی بیشتر با ترمینال های تهران با ما همراه باشید:

ترمینال بیهقی کجاست؟

شرق میدان آرژانتین

پایانه مسافربری بیهقی

از مهم ترین پایانه های مسافربری تهران، پایانه بیهقی است. این پایانه در شرق میدان آرژانتین تهران قرار دارد. بازگشایی ترمینال بیهقی به سال 1370 برمی گردد. مساحت این پایانه در حدود 13.5 هکتار است و ظرفیت 2000 اتوبوس را دارد. این ترمینال دارای امکانات رفاهی مناسبی برای مسافران است. از جمله امکانات پایانه اتوبوس رانی بیهقی تهران می توان به “سالن انتظار مسافران، اتاق مادر و کودک، رستوران، فروشگاه شهروند، پارکینگ، پارک کودک، کافی شاپ، ایستگاه پایانه اتوبوس های شرکت واحد، دفاتر تاکسیرانی و…” اشاره کرد.

ترمینال جنوب

پایانه مسافربری جنوب (خزانه) قدیمی ترین پایانه مسافربری تهران است. ساخت این پایانه در سال 1353 شروع شد و در سال 1359 به بهره برداری رسید. ترمینال جنوب همین طور که از اسمش پیداست، در جنوب شهر تهران در منطقه خزانه واقع است و بیشتر سرویس های آن مربوط به شهرهای جنوبی تر از تهران است و به شهرهای شمالی سرویس ندارد. دسترسی به این ترمینال جنوب از طریق مترو، بی آر تی، تاکسی و اتوبوس امکان پذیر است.

پایانه های مسافربری
پایانه های مسافربری

پایانه شرق

یکی از پایانه های مهم دیگر تهران شرق است. پایانه شرق یا پایانه تهرانپارس، دومین ترمینال تهران است که در سال 1360 پس از ترمینال جنوب ساخته شد. مساحت تقریبی این پایانه در حدود 5 هکتار است. سرویس های اتوبوس از تهرانپارس بیشتر برای شهرهای شرقی و شمال شرقی موجود است. ترمینال شرق در انتهای خیابان دماوند در سه راه تهرانپارس واقع است. برای دسترسی به آن می توانید از بی آر تی و تاکسی استفاده کنید.

در پایانه شرق علاوه بر اتوبوس، تاکسی و مینی بوس های بین شهری هم موجود هستند و به شهرهای مختلف سرویس دارند.

در صورت نیاز می توانید بلیط خود را به راحتی از پایانه رزرو کنید.

پایانه مسافربری غرب (آزادی)

پایانه غرب یا آزادی در سال 1375 تاسیس شد. این پایانه با 50 هکتار مساحت، بزرگترین پایانه ایران است. ترمینال غرب در ضلع شمالی میدان آزادی تهران واقع است. معمولا همیشه از پایانه غرب به اکثر شهرهای کشور از جمله شهرهای غربی و شمالی، سرویس اتوبوس هست. هم چنین سرویس های خارج از کشور مانند ترکیه، باکو، استانبول و… هم از ترمینال آزادی موجود هستند. این پایانه دارای امکاناتی از قبیل درمانگاه، کتابخانه، اتاق مادر و کودک، سالن انتظار، مسجد، رستوران، کافی شاپ، آژانس مسافربری، کافی نت، آرایشگاه و… است.

اگر احیانا از تهران قصد سفر به شیراز را دارید مقاله مسافت تهران شیراز، ساعت حرکت و قیمت بلیط اتوبوس تهران شیراز را مطالعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا