تهران پایتخت ایران و پرجمعیت ترین شهر آن است. به همین خاطر تردد از این شهر به شهر های دیگر و برعکس، جزو پرتردد ترین مسیرهای کشور است. این تردد بالا و همچنین وسعت تهران و ترافیک درون شهری آن، نیاز به پایانه های مسافربری در نقاط مختلف تهران را به وجود آورد. به همین دلیل در طی این سال ها پایانه هایی در چهار نقطه اصلی تهران افتتاح شد تا پاسخگوی نیاز مسافران و شرکت های اتوبوس رانی باشد. در ادامه با این پایانه ها بیشتر آشنا می شویم.

پایانه مسافربری بیهقی

از مهم ترین پایانه های مسافربری تهران، پایانه بیهقی است. این پایانه در شرق میدان آرژانتین تهران قرار دارد. پایانه بیهقی در سال 1370 بازگشایی شد. مساحت این پایانه در حدود 13.5 هکتار است و ظرفیت 2000 اتوبوس را دارد. این پایانه دارای امکانات رفاهی مناسبی برای مسافران است. از جمله این امکانات می توان به سالن انتظار مسافران، اتاق مادر و کودک، رستوران، فروشگاه شهروند، پارکینگ، پارک کودک، کافی شاپ، ایستگاه پایانه اتوبوس های شرکت واحد، دفاتر تاکسی رانی و … اشاره کرد.

پایانه جنوب

پایانه مسافربری جنوب (خزانه) قدیمی ترین پایانه مسافربری تهران است. ساخت این پایانه در سال 1353 شروع شد و در سال 1359 به بهره برداری رسید. این پایانه در جنوب شهر تهران در منطقه خزانه واقع است و بیشتر سرویس های آن مربوط به شهرهای جنوب تر از تهران است و به شهرهای شمالی سرویس ندارد. دسترسی به این پایانه از طریق مترو، بی آر تی، تاکسی و اتوبوس امکان پذیر است.

پایانه شرق

پایانه شرق یا پایانه تهرانپارس، دومین پایانه تهران است که در سال 1360 پس از پایانه جنوب ساخته شد. مساحت تقریبی این پایانه در حدود 5 هکتار است. سرویس های اتوبوس از تهرانپارس بیشتر برای شهرهای شرقی و شمال شرقی موجود است. این پایانه در انتهای خیابان دماوند در سه راه تهرانپارس واقع است. برای دسترسی به آن می توانید از بی آر تی و تاکسی استفاده کنید.

در پایانه شرق علاوه بر اتوبوس، تاکسی و مینی بوس های بین شهری هم موجود هستند و به شهرهای مختلف سرویس دارند.

در صورت نیاز می توانید بلیط خود را به راحتی از پایانه رزرو کنید.

پایانه مسافربری غرب (آزادی)

پایانه غرب یا آزادی در سال 1375 تاسیس شد. این پایانه با 50 هکتار مساحت، بزرگترین پایانه ایران است. این پایانه در ضلع شمالی میدان آزادی تهران واقع است. معمولا همیشه از پایانه غرب به اکثر شهرهای کشور از جمله شهرهای غربی و شمالی، سرویس اتوبوس هست. هم چنین سرویس های خارج از کشور مانند ترکیه، آذربایجان، استانبول و… هم از آزادی موجود هستند. این پایانه دارای امکاناتی از قبیل درمانگاه، کتابخانه، اتاق مادر و کودک، سالن انتظار، مسجد، رستوران، کافی شاپ، آژانس مسافربری، کافی نت، آرایشگاه و … است.

5/5 - (3 امتیاز)