تعطیلات همراه با خانواده خاطره‌انگیز است. هر والدینی دوست دارد فرزندش، با سفر کردن تجربه کسب کند. با فرهنگ‌های مختلف آشنا شود. آثار تاریخی را از نزدیک لمس کند. خودتان میدانید که سفر کردن برای کودکان چه فوایدی دارد. اما اعتراف کنید حتی والدین آماده که فکر همه‌چیز را کرده‌اند، در سفر با فرزندان‌شان با چالش‌های جدید روبه‌رو میشوند. به‌جای آنکه قید سفر کردن با کودک‌تان را بزنید، با این نکات از مشکلات احتمالی عبور کنید:

بیمار شدن کودک در سفر

وقتی بچه‌هایمان بیمار میشوند، وحشتناک است. و اگر در سفر بیمار شوند، وحشتناک‌تر. بهتر است قبل سفر، کودکتان توسط پزشک ویزیت شود. اگر دارویی مصرف میکند، مطمئن شوید که تعداد کافی از آنها را قبل از سفر تهیه کرده‌اید. بد نیست داروهای بدون نسخه، مثلا: ضدتهوع، مسکن‌های مخصوص کودکان، دارو برای مشکلات احتمالی روده (یبوست و..) و معده را در طول سفر به همراه داشته‌باشید. باید خیالتان قبل از سفر با کودکان راحت شود.

گوش درد کودکان در اتوبوس و هواپیما

احتمال اینکه فشار هوا در اتوبوس باعث گوش درد در کودکتان شود، خیلی کم است. کودکان بیشتر در هواپیما دچار گوش درد میشوند. اما راه‌حل چیست؟ مکیدن، فشار هوای داخل گوش را خنثی میکند. برای کودکان زیر 1 سال، مکیدن شیشه شیر و پستانک بهترین انتخاب است. و برای کودکان بالای یک سال، مکیدن آبنبات چوبی و پاستیل پیشنهاد میشود.

اگر نوزاد شما از گوش درد به گریه افتاد، یادتان باشد کمی گریه کردن میتواند درد آن را کاهش دهد.

وسایل مورد نیاز سفر با کودکان

بستن چمدان برای کودکتان، اضطراب آور است. در سفر با کودکان نباید چیزی را از قلم بیندازید. در عین حال، باید سبک سفر کنید. با این چک لیست میتوانید با خیال راحت شروع به جمع‌آوری وسایل کنید:

لباس: جوراب، کفش و پیراهن، شلوار و لباس‌زیر. به طور کلی تعدادی لباس اضافه در چمدان داشته باشید. اگر در حین بازی و غذا خوردن، لباس‌شان کثیف شود، لباس‌های اضافه به کار می‌آیند. به همراه داشتن کفش اضافی و لباس گرم برای هوای سرد، ضروری است. برای کودکان زیر 3 سال، به همراه داشتن پتوی مسافرتی خیالتان را راحت میکند. همچنین، برای هوای گرم یک جفت صندل کافی است.

برای سفر با اتوبوس بهتر است بالشت گردنی به همراه داشته باشید.

لوازم بهداشتی: لوسیون، شامپو، برس مو، خمیردندان، مسواک، پوشک، پودر بچه، دستمال مرطوب و کاغذی.

ضدعفونی‌کننده: هیچ‌وقت نمیتوانید از تمیز بودن هتل و محل اقامت خود مطمئن باشید. بنابراین با دستمال‌های ضدعفونی کننده و اسپری الکل، سطوح را پاک کنید. بهتر است چند کیسه زباله هم به همراه داشته باشید.

پد تعویض پوشک یکی از ضروری ترین وسایل سفر با نوزادان است. قبل از سفر پوشک کودک را عوض کنید، چون خودرو و اتوبوس جای خوبی برای تعویض پوشک نیست!

از خوراکی غافل نشوید!

خوراک: همیشه برای کودکتان به اندازه‌ی کافی خوراکی داشته باشید. زمانی که کودک‌تان آرام و ساکت است، با آن خوراکی‌ها تشویق‌شان کنید. قبل از سفر بهتر است کودک‌تان کمی غذا بخورد. به اندازه‌ای که هنگام حرکت معده‌اش خالی نباشد. چون پر بودن معده باعث ماشین‌زدگی میشود. شیرخشک برای نوزادتان را فراموش نکنید. در سفر با اتوبوس، تعداد زیادی آب معدنی در اتوبوس تعبیه شده است، اما اگر با خودروی شخصی، قطار و هواپیما سفر میکنید، بهتر است یک یا چند بطری آب به همراه داشته باشید. لیوان مخصوص کودکتان هم فراموش نشود.

اسهال، یکی از رایج ترین مشکلات کودکان در سفر است. این بیماری، به سرعت آب بدن کودک را کاهش میدهد. بنابراین حتما آب معدنی به همراه داشته باشید.

اسباب بازی: همه‌ی والدین‌ها میدانند که سفر با کودکی که حوصله‌اش سر میرود، کابوس است. وسایل بازی کودک‌تان، یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که باید در چمدان داشته باشید. چند مجله و کتاب هم برای کودکان در گروه سنی خودشان به لیست خود اضافه کنید. در سفر با اتوبوس VIP مانیتورهایی وجود دارد که کودکتان میتواند در حین سفر با آنها بازی کند یا به موسیقی گوش دهد.

وسایل ضروری را در یک کوله‌پشتی قراردهید تا زمانی که دست کودک را گرفته‌اید، تسلط بیشتری داشته باشید.

نیش حشرات! : حتما برای کودکتان داروهای ضد حشرات و ژل و پماد های تسکین دهنده تهیه کنید.

اگر با خودرو سفر میکنید حتما در مسیر توقف داشته باشید تا کودک بتواند به دستشویی برود. پاهایش را دراز کند و چند قدم راه برود. اگر با اتوبوس و در طول روز سفر کرده‌اید، از این توقف‌ها نهایت استفاده را ببرید.

بهتر است نام و شماره تلفن و آدرس محل اقامت خود را در یک کالغذ بنویسید و آن را در جیب کودک خود قرار دهید. مطمئن شوید فرزندتان میداند که در صورت جدایی از شما، از چه کسی کمک بگیرد. (برای مثال:پلیس)

3/5 - (2 امتیاز)