سفر اربعین و هر انچه باید در مورد آن بدانید

3 ماه پیش
سفر اربعین
همزمان با نزدیک شدن به اربعین، میلیون‌ها زائر حسینی با پای پیاده برای زیارت مزار امام حسین(ع) ، به کربلا می‌روند. شیعیان ایرانی نیز مدتی است به سفر اربعین علاقمند شده اند. از آنجا که احتمالا این سفر اولین تجربه شما از پیاده روی سه روزه نجف تا کربلا خواهد بود، بلاگ پایانه بر آن شد همه نکات و ملزومات این سفر را در قالب راهنمای سفر اربعین برای شما گردآوری کند.

اربعین چه روزی است؟

اربعین در لغت به معنی چهلم است. درحقیقت به چهلمین روز کشته شدن حسین بن علی، امام سوم شیعیان اطلاق میگردد. در برخی منابع تاریخی اسیران شام، روز اربعین به کربلا رسیدند و به زیارت و عزاداری مشغول شدند. بر اساس روایاتی از امام حسن عسکری، خواندن زیارت اربعین در روز بیستم صفر بسیار توصیه شده است. که به دو صورت رایج است؛ خواندن زیارت هنگام ظهر یا سفر اربعین و زیارت مزار امام حسین.

پیش از سفر اربعین

طبق گفته وبلاگ کارناوال ، برای سفر به عراق و حضور در پیاده روی اربعین، حداقل اعتبار گذرنامه شما می تواند سه ماه باشد. پس از بررسی اعتبار گذرنامه، باید برای ویزا اقدام کنید. که دو راه در پیش رو دارید:

سامانه سماح (حج و زیارت): ابتدا باید به سامانه سماح مراجعه و و با پرداخت هزینه لازم ثبت نام کنید. دریافت ویزا از این طریق بین ۵ تا ۱۰ روز زمان می برد.

شرکت های زیارتی: آسان تر آن است که به دفاتر زیارتی مراجعه و با پرداخت هزینه ویزا با دلار آزاد، یک روزه ویزای خود را دریافت کنید.

برای دریافت ویزای زیارتی به دو قطعه عکس رنگی ۳در۴ با پس زمینه سفید و اصل گذرنامه نیاز دارید. توجه داشته باشید امسال ارز مسافرتی و زیارتی حذف شده است.

رسیدن به نجف

برای آن که در سفر اربعین شرکت کنید، ابتدا باید به نجف برسید. برای رسیدن به نجف، دو راه دارید:

هوایی: از شهرهایی چون تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، اهواز، کرمان، یزد، شیراز، ساری، و آبادان می توانید مستقیما به نجف پرواز کنید.

زمینی: برای سفر زمینی به نجف، می توانید از پایانه های مرزی مهران، شلمچه، چزابه و خسروی عبور کنید. سفر از مرزهای مهران و خسروی معمول تر است.

مرز مهران: شلوغ ترین مرز که در جنوب استان ایلام قرار دارد. از مهران تا نجف حدود ۴ تا ۶ ساعت فاصله دارید.

مرز شلمچه: در استان خوزستان قرار دارد و تا نجف ۵ تا ۸ ساعت راه پیش روی دارید.

مرز چزابه: این مرز نیز در استان خوزستان قرار داشته و با نجف ۴ تا ۷ ساعت فاصله دارید.

مرز خسروی: این مرز در استان کرمانشاه قرار گرفته که موقتا و به دلایل امنیتی بسته است.

نجف اربعین

هزینه پیاده روی اربعین

هزینه سفر اربعین کاملا رایگان است! نه تنها در برابر امکانات پولی پرداخت نمیکنید، بلکه کاملا مورد مهمان نوازی عراقی ها قرار خواهید گرفت. در طول مسیر افرادی هستند که مشتاقانه از شما می خواهند غذا یا محل اقامت آن ها را بپذیرید.

محل اقامت

در طول مسیر ۸۵ کیلومتری دو شهر نجف و کربلا، خانه، اقامت گاه و حسینیه هایی دیده میشود که برای استراحت زائران پیاده ساخته شده و به آن موکب میگویند. موکب ها ممکن است تنها یک چادر عشایری باشند و یا حسینیه ای با گنجایش بیشتر از هزار نفر. ممکن است خانه ای بزرگ باشد یا خانه ای کوچک و روستایی. تمام این ساختمان ها برای پذیرایی از زائران اربعین ساخته شده اند. استفاده دیگری از آنها نمیشود.

برای استراحت خود موکبی ساختمانی برگزینید. به سراغ موکب های چادری نروید. چون فاصله بین نجف تا کربلا، بیابانی است. و شب ها دمای هوای بیابان بسیار پایین می آید. پس در جایی اسکان گزینید که از حیث گرمایش خیالتان راحت باشد. البته موکب های چادری هم بخاری های برقی و گازی دارند و  پتو در اختیار شما می گذارند. با این حال ریسک سرماخوردگی در چادرها بیش تر است.

وعده های غذایی در سفر اربعین

تمام وعده ها به رایگان پیش روی شما گذاشته می شود. ایستگاه های غذا زیاد و متنوع هستند.

به ساعات غذا توجه داشته باشید، در تمام ساعات روز در همه موکب ها پذیرایی خواهید شد. اما صبحانه، ناهار و شام تنها در همان ساعات تعیین شده در دسترس قرار میگیرند. صبحانه را بعد از نماز صبح تا ساعات اولیه روز مانند ۷ تا ۸ و ناهار را از ۱۲ تا ساعات ۱ و ۲ می توانید صرف کنید. شام هم  از غروب آفتاب تا ساعت ۱۰ توزیع میشود.

نوشیدنی ها: در طول مسیر چای و قهوه عربی به وفور یافت میشود و میتوانید آب معدنی هم به رایگان دریافت کنید.

وسایل لازم برای سفر اربعین

انتخاب وسایل برای این پیاده روی اربعین بسیار اهمیت دارد. اگر هرکدام از این وسایل را فراموش کنید، سختی بسیار زیادی را برای شما رقم می زند.

این وسایل عبارت اند از: کفش، لباس و کوله پشتی

۱- کفش مناسب

کفش راحت یکی از ضروری ترین بخش سفر اربعین است. چون نبود کفش مناسب موجب آزردگی و تاول پا می شود.

کفش شما باید کاملا راحت باشد، طوری که هنگام پیاده روی، پای شما کمترین فشار یا ناراحتی را متحمل نشود. نباید هیچ فشار کوچکی را نادیده بگیرید. اینکه شما کفشی را روزانه به پا کرده و دقایقی را با آن طی می کنید و از آن راضی هستید، دلیل مناسبی نیست تا همان کفش را برای پیاده روی اربعین انتخاب کنید.

کفش مورد نظر خود را بپوشید و چند دقیقه با آن ها پیاده روی کنید. اگر در این مدت هیچ گونه فشار و ناراحتی را حس نکردید، کفش شما برای پیاده روی اربعین مناسب است.

در غیر این صورت: یا کفش بهتری تهیه کنید و یا به راحتی از صندل و یا دمپایی پلاستیکی استفاده کنید.

کفشی را انتخاب کنید که نو نباشد و امتحان خودش را پس داده باشد. سه روز پیاده روی مداوم، بیشتر از چه که به نظر میرسد طولانی است. نبود کفش خوب، کل سفرتان را تحت تأثیر قرار میدهد.

۲- لباس مناسب

عراق بیابانی است. در ماه های پاییزی، روزهای گرم و شب های سردی دارد. با این حال پیش از سفر، به پیش بینی آب و هوا نگاهی بیندازید.

در هرصورت برداشتن وسایل زیر توصیه می شود.

شلوار راحت

لباس گرم کافی (برای شب و اوایل صبح)

لباس خنک (برای روز)

سعی کنید لباس هایی را انتخاب کنید که گرم و کم حجم باشند. چون جا دادن آن ها در کوله و وزن نهایی کوله پشتی اهمیت زیادی دارد.

۳- کوله پشتی و وسایل لازم

کوله پشتی انتخابی شما باید به خوبی بر روی دوش شما قرار گیرد. طوریکه باعث خستگی نشود و فشار بر روی شانه هایتان وارد نکند.

وسایلتان را در کوله بگذارید و با آن راه بروید، در اینجا هم کوچک ترین فشار را نادیده نگیرید.

طی این سه روز پیاده روی، حتی وزن کوچک ترین وسیله خود را حس می کنید و روزهای آخر سفر تمایل دارید حتی کوله خیلی سبک را هم کنار بگذارید. پس در انتخاب کوله و وسایل درون آن بیشتر دقت کنید.

از جمله وسایل لازم در طی سفر اربعین:

سیم کارت موقت عراقی: آن را از نمایندگی های سفارت دریافت کنید

دینار عراقی

لباس های ضروری

عینک آفتابی

کرم ضدآفتاب

لوازم بهداشتی: اسپری ضد تعریق، دستمال مرطوب، پد روزانه

پماد زینک اکساید یا پودر بچه: برای جلوگیری از عرق سوز شدن

تعدادی قرص سرماخوردگی (پیشنهاد میکنم به داروهایی که در هر سفری لازمتان میشود هم نگاهی بیاندازید.)

شارژر

پاوربانک

سه راهی و سیم سیار

مایع دستشویی

پیاده روی اربعین

هزینه های سفر به عراق

اغلب هزینه های شما به مسیر رفت به نجف و برگشت از کربلا به سمت مرز مربوط می شود. اگر می خواهید زمینی سفر کنید و یا به هر دلیلی پول به همراه داشته باشید، دینار و دلار به صرفه تر از داشتن اسکناس وطنی است. در سال های اخیر ارزش پول ما به نسبت دینار پایین تر آمده است. و عراقی ها اگر بخواهند هزینه ها را به تومان دریافت کنند، بیش از میزان واقعی خواهند گرفت.

بنابراین قبل از سفر به عراق پول خود را به دینار تبدیل کنید یا با خود دلار برده و در صرافی های عراق، دلار را به دینار تبدیل کنید.

امنیت پیاده روی اربعین

با اینکه سال هاست در کشور عراق شاهد درگیری های بسیار بوده ایم و فاصله دو شهر نجف تا کربلا بیابانی و خالی از سکنه است، اما تا به حال موردی از انفجار و ناامنی در این مسیر و به هنگام پیاده روی اربعین دیده نشده است.

به جرأت مسیر نجف تا کربلا یکی از امن ترین مسیرهای موجود در عراق می باشد.

امکانات سفر اربعین

حمام و دستشویی: اغلب موکب ها دستشویی و حمام دارند. اگر می خواهید از حمام استفاده کنید، در ساعات میانی روز این کار را انجام دهید. چون باقی اوقات هوا سرد و احتمال سرما خوردن شما بسیار بالاست.

تاول پا: در پیاده روی اربعین، تاول پا شایع است. در صورتی که پای شما تاول زد، آن را با باند بپوشانید و باقی مسیر از دمپایی استفاده کنید. اگر آزردگی پای شما بیشتر شد، به بخش های درمانی موجود در راه مراجعه کنید.

ایستگاه های امدادی: در تمام مسیر میان دو شهر نجف تا کربلا، بخش های درمانی و امدادی زیادی وجود دارد. در صورت بروز هر گونه ناراحتی و مشکلات جسمی، حتما به آنها مراجعه کنید. تمام خدمات آنها رایگان است.

لیوان به همراه داشته باشید: در اغلب موکب های عراقی برای شست و شوی لیوان، از ظرفی پر آب استفاده شده که آب آن دیر به دیر تعویض می شود. پس در این مورد بهداشت چندانی نمی بینید، پس در طول سفر داشتن لیوان شخصی را فراموش نکنید.

ظروف غذا: در اغلب موکب ها از ظروف یک بار مصرف استفاده شده و احتیاجی به نگرانی ندارید و نیاز به داشتن ظروف شخصی نیست.

نکات فرهنگی سفر اربعین

– هدایای کوچکی به همراه خود داشته باشید و برای تشکر به موکب داران و یا کودکان آنها هدیه دهید.

– اگر خانم هستید، سعی کنید  از شلوار جین استفاده نکنید. عراقی ها روی جین حساسیت دارند.

– هرگز نخواهید در ازای کمک های خادمان عراقی، به آنها پول بپردازید. برای آنها ناراحت کننده است.

– بعد از نماز صبح در موکب ها نخوابید، عراقی ها  این زمان را به نظافت موکب ها اختصاص میدهند.

و در اخر، وجود ویزا و پاسپورت مسافران و زائران الزامی است. در صورت نبود این مدارک، برخورد جدی شده و حبس هایی ۱ تا ۳ ساله در انتظار افراد خاطی است. با اینکه چند سال قبل افراد بدون ویزا از مرز رد می شدند، اما به تازگی روند متفاوتی در پیش گرفته شده است و توصیه می کنیم قوانین را جدی بگیرید.

کودک با نمک و زحمت‌کش

تیم محتوای پایانه

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :