تبریز شهر اولین هاست. این شهر سومین شهر بزرگ ایران است. همچنین تبریز با قدمت حدود 4500 سال، از جمله شهرهای تاریخی ایران به شمار می رود. احتمالا شما هم تا به حال به این شهر سفر کرده باشید و یا قصد سفر به آن را داشته باشید.

اگر به تبریز رفته باشید، حتما شما هم با ما هم عقیده هستید که تبریز یکی از زیبا ترین شهر های ایران است. علاوه بر این زیبایی و داشتن آثار تاریخی، وجود کارخانجات و دانشگاه های بزرگ، تبریز را به یکی از پر ترددترین شهر های ایران بدل کرده است. اگر دانشجو یا کارمند هستید و یا برای مقاصد تفریحی به تبریز سفر میکنید، پیشنهاد ما به شما، سفر با اتوبوس است.


شما برای سفر به تبریز چه راهی را انتخاب می کنید؟ اتوبوس، هواپیما یا قطار؟
اگر پاسخ شما اتوبوس است (بهترین و به صرفه ترین راه)، در ادامه با ما همراه باشید تا پایانه های مسافربری این شهر را به شما معرفی کنیم.

بزرگترین پایانه ی مسافربری تبریز کجاست؟

تا به حال برایتان سوال شده که بزرگ ترین و شلوغ ترین پایانه مسافربری غرب کشور در کجاست؟ پاسخ این سوال پایانه مسافربری مرکزی تبریز است.

این پایانه در سال  1374 با حدود 22 هکتار مساحت افتتاح شد. البته آغاز ساخت این پایانه به سال 1366 بر می گردد که پس از 8 سال فاز اولیه آن افتتاح شد. در سال 1394 این پروژه به اتمام رسید و پایانه مرکزی تبریز با 30 هکتار مساحت، شروع به خدمت رسانی به مسافران کرد. برای این پروژه در مجموع در حدود 80 میلیارد تومان هزینه شد.

از ویژگی های منحصر به فرد این پایانه طراحی زیبای آن است. بنای ساختمان اصلی این پایانه به صورت مدرن و شبیه به ساختمان های اروپایی ساخته شده و توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

تبریز چند پایانه مسافربری دارد؟

تبریز علاوه بر پایانه مرکزی که پایانه اصلی آن به حساب می آید، دارای یک پایانه دیگر به نام شمال غرب است. از این پایانه بیشتر برای مسیر های نزدیک و درون استانی استفاده می شود.

یکی از ویژگی های مهم این پایانه، قرارگیری در نزدیکی فرودگاه تبریز است. بسیاری از مسافران که با هواپیما به تبریز سفر می کنند، برای رفتن به شهرهای نزدیک، از این پایانه استفاده می کنند.

پایانه مرکزی تبریز در قسمت جنوبی شهر و در حاشیه اتوبان کسائی قرار دارد و پایانه شمال غرب نیز در نزدیکی فرودگاه تبریز می باشد.

چه شرکت های مسافربری در پایانه های تبریز فعال هستند؟

انتخاب شرکت مسافربری همیشه یکی از مهم ترین دغدغه ها برای مسافران است تا بهترین سفر را تجربه کنند. خوشبختانه در تبریز بهترین شرکت های مسافربری ایران فعال هستند و به مسافران سرویس می دهند. این شرکت ها علاوه بر خدمات مسافربری، خدمات باربری هم ارائه می کنند. از مهم ترین شرکت های مسافربری فعال در پایانه مرکزی تبریز می توان به شرکت های سیر و سفر، تک سفر، ترابر بی تا، گیتی پیما، گیتی نورد، آسیا سفر، ایران پیما، لوان نور، عدل، پیک صبا و همسفر چابکسواران اشاره کرد.

در پایانه شمال غرب تبریز هم برخی از شرکت ها مانند لوان نور، همسفر، تعاونی شماره 8 و رضوان تبریز فعال هستند.

امکانات پایانه های تبریز در چه سطحی هستند؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، پایانه مرکزی تبریز بزرگ ترین پایانه مسافربری غرب کشور است. امکانات این پایانه نیز در حد بهترین پایانه های مسافربری موجود در ایران است. امکاناتی نظیر پارکینگ با ظرفیت 900 خودرو، رستوران، کافی شاپ، مراکز خرید، فروشگاه های صنایع دستی و سوغاتی های تبریز، سالن انتظار، اتاق مادر و کودک، کتابخانه، بانک و گیشه های فروش بلیط که در این پایانه موجود هستند.

چه شهرهایی بیشترین سرویس اتوبوس را به تبریز دارند؟

تبریز یکی از پر ترددترین مسیر های جاده ای کشور است. شما در هرجایی از ایران که باشید یا از شهر خودتان و یا شهرهای نزدیکتان می توانید با اتوبوس به تبریز سفر کنید.

پرتردد ترین مسیر ها با مبدا یا مقصد تبریز: شهر های تهران، شیراز، مشهد، قم، ارومیه، ساری، اردبیل، رشت، سنندج، گرگان، اهواز، زنجان، قزوین، اراک، یزد، همدان، کرمانشاه، اصفهان و کرج هستند.

همچنین از این پایانه به برخی شهرهای دیگر نیز سرویس اتوبوس موجود است که البته جزو مسیر های کم تردد است. شهر هایی مانند: مهاباد، سقز، ماکو، ملایر، بروجرد، مشکین شهر، مهران و … .


احتمالا برایتان جالب است که بدانید از این پایانه به برخی از شهر های خارجی هم سرویس اتوبوس موجود است. شما می توانید با استفاده از اتوبوسهای این پایانه به شهر های استانبول، باکو، وان، تفلیس، ترابزون و کاپان سفر کنید.