زندگی غمگین و بیمار مسافران کاری

بسیاری از ما تا به حال بارها سعی کردیم که برای دوستان و همکارانمان توضیح بدهیم که سفر کاری، آنطور که به نظر می رسد سرگرم کننده و پر زرق و برق نیست. بالاخره مدرکی دال بر تایید این موضوع پیدا شده است. محققان دانشگاه سوری در بریتانیا و دانشگاه لینییس از سوئد، مطالعه جدیدی را به ثبت رساندند که نیمه ی تاریک حرکت زیاد می نامند.(A dark side of hypermobility). Hypermobile را عمدتا اما نه منحصرا به مسافران تجاری می گویند، با دنیادیدگی که به نظر می رسد در سفرهایشان بدست آورده اند و پست هایی که در بیداریشان در فضای مجازی به جای می گذارند، احترام خاصی را در دنیا معاصر بدست آورده اند. اما محققان هشدار داده اند که ” در حالی که جوانب مختلف لذت بردن در رابطه با تحرک، همه جا در زنگی هایمان حضور دارند، سکوت شومی با توجه به نیمه تاریک آن وجود دارد.”
این مطالعه، که تحقیقات موجود درباره ی اثرات سفر های مکرر را در بر می گیرد، سه نوع نتیجه گیری را شامل می شود: فیزیولوژیکی، روحی و روانی و عاطفی، واجتماعی. نتایج فیزیولوژیک واضح ترین هستند. در مقابل این نتایج، تاخیر هواپیما از بهترین عواقبی است که مسافران سیاهبخت می شناسند، پس مسلما ممکن است که نتوانند برخی دیگر از جدی ترین اثرات احتمالی را پیش بینی کنند؛ مانند تسریع فرآیند پیری یا افزایش احتمال سکته قلبی و مغزی.همچنین خطر لخته شدن خون در رگ های عمیق بدن و قرار گرفتن در معرض میکروب ها و تششعات نیز وجود دارد-البته برای کسانی که بطور متوسط ۱۳۶۰۰۰ کیلومتر در سال سفر می کنند ( برای مثال پنج بار سفر رفت و برگشت از تهران به شیراز در ماه) ابن مقدار از در معرض میکروب و تششعات قرار گرفتن از حد معمول تجاوز می کنند. و در آخر،طبیعتا مسافران تجاری نسبت به کسانی که در یکجا می مانند کمتر ورزش می کنند و غذا های ناسالم تری می خورند.
عواقب روانی و عاطفی ناشی از سفر کاری خیلی مبهم، اما به همان اندازه واقعی هستند. مسافران مکرر هوایی ازجابه جا شدن مداوم از مکان ها و محدوده های زمانی مختلف ، “تخریب روتین(روال عادی بدن) در سفر” را تجربه می کنند. آنها از افزایش استرس رنج می برند، با توجه به این موضوع که ” به ندرت می توان از زمانی که صرف مسافرت می شود چشم پوشی کرد و حتی ممکن است اضطراب هایی ناشی از انباشته شدن مداوم کارها گریبان شما را در این زمان های که به دور از محل کارتان هستید، بگیرد”. و با توجه به عدم حضور خانواده و دوستان در این زمان ها،حالت hypermobility غالبا با تجربه ی تنهایی همراه است. اثر انباشته شدن کار ها مهم و قابل توجه است، در تحقیقی که روی ۱۰۰۰۰ کارمند بانک انجام شد، فهمیده شد که از میان آنها مسافران تجاری سه برابر بیشتر احتمال دارد که که برای دریافت بیمه ی روحی و روانی اقدام کنند.
و در نهایت، به اثرات اجتماعی این امر می پردازیم.ازدواج های معتددی در اثر این زمان های جدایی متحمل شکست شده اند، همچنین رفتار کودکان نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. روابط بیشتر به نابرابری متمایل می شوند، زیرا که همسری که در خانه می ماند مجبور می شود که بیشتر وظایف داخلی را به عهده بگیرد. و از آن جایی که اکثر مسافران مرد هستند، تفاوت جنسیتی زیادی در اینجا به وجود می آید.(با توجه به نظرسنجی از مسافران تجاری آسیا که توسط َAccor،که یک دفتر هتلداری است، در سال ۲۰۱۱انجام شده است، فهمیده می شود که که ۷۴% از مسافران مرد هستند و همچنین در آخرین تحقیق جامعی که در سال ۲۰۰۲ در آمریکا انجام شده نیز نشان داده می شود که ۷۷% از مسافران تجاری آمریکا مرد هستند.) حتی دوستی ها نیز از این موضوع لطمه می بینند، زیرا که مسافران کاری اغلب هنگام بازگشت از سفر فعالیت های محلی خود را قربانی می کنند و به جای آن وقت گذراندن با خانواده نزدیک خود را اولویت قرار می دهند.
البته، این تاثیرات تحت تاثیر این حقیقت که این مسافران تجاری در حال حاضر جزء دسته ای از جمعیت قرار می گیرند که بخوبی زندگی می کنند ، کاش می یابد. “نخبگان متحرک” به نظر می رسد که درآمد بالاتری دارند و دسترسی بهتری به مراقبت های پزشکی نیز نسبت به اکثر جمعیت دارند.با توجه به این تحقیق، در سوئد ۳% از مردم یک چهارم از پرواز های بین المللی را تشکیل می دهند، در فرانسه، ۵% از کل مردم نصف مسافت طی شده توسط کل جمعیت را مسافرت می کنند.
بنابراین ممکن است که این مشکلات ۱%(یا ۳%،و یا ۵%) از کل جعیت باشد، اما آنها به اندازه کافی واقعی هستند حتی بدون در نظر گرفتن این امر که ممکن ست شامل افراد معدودی شود. پس دفعه ی بعدی که دارید عکس های اینستاگرامی آشنایانتان ازغذاهای عجیب وغریب و جاذبه های دورافتاده را نگاه می کنید،در کنار حس حسودی که باید حس کنید، جایی هم برای نگرانی باز کنید.
برداشت از: .economist.com

افکار خود را به اشتراک گذارید