داروهایی که در هر سفری لازمتان می‌شود.

3 ماه پیش
دارو مسافرتی

مریض شدن در مسافرت چه از شانس بد شماست یا سهل انگاری‌های شما، از جمله اتفاقاتی است که به قولی خدا نصیب گرگ بیابان نکند. در سفر مریض شدن هم به راحتی سرماخوردگی‌های فصلی‌ای که در منزل بهبود پیدا می‌کنید، نیست. زیرا اولا شما در مسافرت به سر می‌برید و احتمال دارد درمانگاهی در نزدیکی شما وجود نداشته باشد. (با اینکه امروزه تقریبا در هر شهر کوچک و بزرگی یک درمانگاه وجود دارد، اما فرض کنید در روستا یا ده کوچکی در مسافرت هستید و تا نزدیک ترین درمانگاه فاصله زیادی دارید.) اگر هم که خیلی بد شانس باشید امکان دارد کسی هم نباشد که از شما مراقبت و نگهداری کند.از طرفی نمی‌توانید یه گوشه بیافتید تا با استراحت خوب شوید چون نا‌سلامتی شما در سفر به سر می‌برید و کلی هزینه کرده‌اید تا آنجا باشید! بنابراین بهتر است چند دارو مسافرتی به نسخه همراه خود داشته باشید، تا بتوانید از مریض شدن پیشگیری کنید یا حداقل آن را در مراحل اولیه‌اش درمان کنید.

در این مطلب شما را با ۸ دارو مسافرتی آشنا میکنیم، تا در سفر بعدی خود از بسیاری از بیماری ها مصون بمانید.

 

  1. ضد اسهال: دیفنوکسیلات یا لوموتیل

اسهال بدون شک معمول‌ترین و بدترین نوع مریضی است مخصوصا اگر در سفر با اتوبوس اتفاق بیافتد. اکثر اوقات اسهال ناشی از خوردن غذا و آب آلوده است، بد نیست در ساک سفر خود چند قرص ضد اسهال به همراه داشته باشید.

 

  1. ضد اسید معده: کلیدینیوم سی و امپرازول

آخرین چیزی که در سفر دوست دارید اتفاق بیافتد، اینست که دچار درد معده یا سوزش قلب ناشی از اسید معده و اسپاسم معده بشوید. مخصوصا که احتمالا دوست دارید غذاهای و نوشیدنی‌های محلی آن ناحیه را امتحان کنید. با خود کمی داروی ضد اسید معده ببرید تا بتوانید هرچقدر که دلتان می‌خواهد در خوردن و نوشیدن زیاده روی کنید.

 

  1. آنتی هیستامین: دکونژستانت یا سیتریزین یا لوراتادین

شما هیچ وقت نمی‌دانید که کی آلرژی و حساسیت‌ها به سراغ شما می آیند. ممکن است در میان سفر دچار آبریزش بینی، خارش چشم، عطسه و گرفتگی مجرا‌های تنفسی شوید که مسلما خوشایند نخواهد بود. همچنین بهترین فصل‌ها برای سفر(بهار و پاییز)، بیشترین احتمال ابتلا به حساسیت‌های فصلی و آلرژی را دارا می‌باشند. با همراه داشتن مقداری آنتی‌هیستانین به راحتی از دست این عوارض در سفر راحت شوید.

 

  1. ضد تهوع و ماشین گرفتگی: دیمن هیدرینات یا بنادریل

 

مسافرت رفتن با اکثر وسایل نقلیه برای بعضی اشخاص مساوی است با سرگیجه و حالت تهوع ناشی از سفر.(به اصطلاح ماشین گرفتگی اما این پدیده در روش های دیگر حمل و نقل نیز رخ می دهد.)  به جای تحمل حالت تهوع و سرگیجه در سفر در اولین فرصت کمی داروی ضد تهوع خریده و خود را راحت کنید.

 

  1.  ضد سرفه و گلودرد: دکسترومتورفان

احتمال مبتلا شدن به بیماری در سفر بسیار بیشتر از حالت معمول است، زیرا که بیشتر در معرض میکروب و باکتری هستید. و از اولین علائم بیماری گلو درد و سرفه است که بسیار آزار‌ دهنده می‌باشد. داروی ضد سرفه بهترین راه حل برای درمان خارش و درد گلو و ساکت کردن سرفه‌های شماست.

 

  1.  ضد تب و ضد درد: استامینوفن یا ژلوفن یا ایبوپروفن یا نوافن

فرض کنید در میانه راه به سختی مریض شده‌اید و چاره ای جز خوابیدن در تخت برای خود نمی‌بینید. یک مسکن بخورید و بعد از گذشت مدتی متوجه خواهید شد که دیگر احساس سردرد نمی‌کنید. حال روی باقی‌مانده‌ی سفر خود تمرکز کنید و سعی کنید با وجود چنین شرایطی از آن لذت ببرید.

  1. ضد یبوست و ملین: سی لاکس یا بیزاکودیل یا شیر منیزی

آیا تا به حال به شهر‌های شمالی کشور سفر کرده‌اید؟ مطمئنا کمی دچار یبوست شده‌اید. راه حل طبیعی توصیه شده برای این مشکل خوردن سیر است. اما اگر سیر خوشتان نمی‌آید یا سیر در دسترس نداشتید، چاره چیست؟ یادتان باشد در این صورت به دنبال شیر منیزی یا بیزاکودیل بگردید. خاطر جمع باشید که از همراه داشتن این داروها در سفر پشیمان نمی‌شوید.

  1. آرام بخش و خواب آور: پوکساید یا زاناکس

وقتی به جایی با منطقه زمانی متفاوتی می‌روید، ساعت بیولوژیکی بدن دچار اشتباه می‌شود و به مغز شما می‌گویید که الان ساعت خواب نیست یا بالعکس. شاید به محض آنکه صبح از اتوبوس خارج میشوید جلسه کاری مهمی دارید. اگر در اتوبوس راحت نخوابید امکان دارد نتوانید تمام استفاده‌ی ممکن را از سفر خود بکنید.  این قرص‌های خواب آور تضمین می کنند که سرحال و شاداب از خواب بیدار شوید.

( ممکن است بعضی دارو‌ها در بعضی مکان‌ها نیاز به نسخه داشته باشند.)

برداشت از:

۹ Over-the-Counter Medicines You Should Pack for Every Trip

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :