سفر کردن چرا مهم است؟

سفر کردن در ظاهر رفتن به جاهای جدید، گشت و گذار و خوش گذراندن است. اما در باطن مسافرت، نکاتی نهفته است که شما را با جوانب مختلف زندگی آشنا می‌کند. ممکن است که عکس‌هایی که گرفته‌اید نمایانگر این باشد که شما به مسافرت رفته‌اید، اما چیزی که واقعا نشان می‌دهد که شما سفر کرده‌اید، تغییراتی است که درون خود شما رخ می‌دهد. مزیت‌های سفر خیلی بیشتر از چیزی است که فکر می کنید.

     مسافرت بسیاری از جوانب زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مطلب به این سوال مهم پاسخ می‌دهیم که چرا سفر کردن یکی از مهمترین المان‌های زندگی می باشد:

چرا سفر مهم است

 از دست نگرانی‌ها و مسئولیت‌ها خلاص می شوید.

     خیلی مهم است که بعد چند هفته‌ی کاری طولانی، چند روزی را بدون مشغولیت ذهنی سپری کنید. پس کارهایتان را با خود به مسافرت نبرید. بگذارید تا با استراحت کافی مغز و روح و روانتان انرژی از دست رفته‌اش را بازیابد. تا بتوانید با آمادگی به سر کار خود برگردید. بالاخره شما برای خوب زندگی کردن کار می کنید و نه برعکس!

 چیز‌های جدید از فرهنگ‌های گوناگون می‌توانید تجربه کنید.

     روزمرگی قاتل روح انسان است. و برای روح انسان هیچ چیز بهتر از تجربه کردن چیزی جدید در یک جای جدید نیست. چه به شهری می‌روید که تا به حال چند بار از آن گذر کرده‌اید ولی هنوز فرصت نشده درست و حسابی در آن گشت و گذار کنید، یا اصلا کشوری در یک قاره کاملا متفاوت. مقصدتان هر کجا که باشد، سفر کردن به یک مقصد جدید باعث می شود از یکنواختی زندگی روزمره‌ی خود خارج بشوید.هنگامی که به خانه باز می گردید حس می کنید که دوباره جوان شده‌اید.می توانید با این انرژی بدست آمده به راحتی از پس چالش‌های پیش رویتان برآیید.

s

خوراک‌های رنگارنگی که در کشور خودتان گیرتان نمی آید!

    فلافل، سوشی و بیف استرگانف از جمله غذاهایی هستند که در بعضی رستوران‌های کشور خودمان سرو می شوند. اما اگر می خواهید که طعم واقعی آنها را بچشید باید حتما در کشور زادگاهشان این غدا ها را امتحان کنید. خوراک یک ابزار کارآمد برای فهمیدن و ارتباط برقرار کردن با فرهنگ های جدید است. یکی از بهترین مزیت های سفر کردن همین خوردن غذاهایی است که اصلشان در کشور خودتان گیر نمی آید!

در سفر دید‌گاه‌های جدیدی پیدا می‌کنید.

    حتما این ضرب‌المثل را بسیار شنیده‌اید که “بسیار سفر باید کرد تا پخته شود خامی”. دیدن یک جای جدید باعث می شود زندگی خود را از دریچه متفاوتی نگاه کنید. فرصت کافی خواهید داشت به این فکر کنید که از زندگی چه می‌خواهید. می‌بینید چطور دیگران با راهکار‌های متفاوت باز هم به نتیجه می‌رسند. دیدن کردن از جایی که مردمش حق و حقوق متفاوت، دستمزد و ایده های متفاوتی دارند، تجارب و نظراتتان را به چالش می کشد. که اغلب باعث می شود دیدتان نسبت به بسیاری از مسائل تغییر کند. دیدگاه نو این قدرت را به شما می دهد که ایده‌های بکر و خلاقانه به سرتان بزند. 

شما را بیشتر آماده‌ی مقابله با شرایط پیش بینی نشده می‌کند.

     بعضی اوقات در مسافرت پیش می‌آید که اوضاع آنطور که شما برنامه‌ریزی کرده بودید، پیش نمی رود. همینطور باید احتمال دیگر اتفاقات پیش بینی نشده را بدهید. بنابراین باید‌‌ها و نباید‌‌های چنین شرایطی را یاد می‌گیرید. اگر بتوانید خود را در این شرایط آرام نگه دارید، اوضاع را هم بهتر می‌توانید کنترل کنید. باید سریع فکر کنید و سریعتر عمل کنید. با هر از چند‌گاهی مسافرت رفتن خود را با شرایط تازه رو‌به‌رو کنید. مخصوصا در سفر با اتوبوس احتمال وقوع اتفاقات جدید بییشتر است. سعی کنید خود را با هر شرایطی وقف بدهید.

برنامه ریزی سفر

بیشتر قدردان زندگی می‌شوید.

     دور بودن از خانه و نبودن آسایش‌هایی که در محل زندگی خود دارید، کمی زندگی در سفر را مشکل می‌کند. خانواده و دوستانمان ارزش بیشتری برایمان پیدا کنند. بعد از طبیعت‌گردی و بقیه فعالیت هایی که در مسافرت برای خوش گذراندن انجام می‌دهیم، هیچ استراحتگاه یا هتلی آرامش خانه‌ی خودمان را به آدم نمی دهد. بعدا بابت تمام چیز‌هایی که به همراه مسافرت رفتن برای شما رقم می خورد، از خودتان تشکر می کنید. به هیچ عنوان هم امکان ندارد پشیمان از سفر بر گردید مگر تقصیر خودتان باشد.

مسافرت برایتان خاطره می‌شود.

     این مورد کمی کلیشه‌ای است اما حقیقت دارد. هیچ کسی بعد از پنجاه شصت سال زندگی به عقب نگاه نمی کند تا بگویید: “که ای کاش آیفون های بروزتری می خریدم” یا ” کاش ماشین لوکس برای خود می خریدم”. مسلما هیچ کس اردو‌هایی که با اتوبوس به همراه همکلاسی های خود می رفتیم، یا زمانی که برای اولین بار با همسر خود آشنا می شویم را، فراموش نمی کند.

تک تک لحظاتی که در سفر‌ تجربه می کنید تبدیل به خاطرات گران‌بهایی می شوند که برای همیشه با شما خواهند بود.

اعتماد به نفس و مهارت‌های اجتماعیتان به مقدار قابل توجهی افزایش مییابد.

     همه ما بعضی اوقات اعتماد کافی را به خودمان نداریم تا کاری را تنها انجام بدیم، تنها به جایی برویم، تنها بخواهیم دوست پیدا کنیم. سفر کردن فرصت خیلی خوبی را برای فرد ایجاد می‌کند تا مهارت‌های لازم برای کار‌های ذکر شده را تمرین کنیم. فضای جدید مجبورمان می‌کند تا با دیگران ارتباط برقرار کنیم.  

     به نظر شما مسافرت چه تاثیری بر زندگی افراد می گذارد؟ آیا زندگی بدون سفر ممکن است؟

افکار خود را به اشتراک گذارید